Production Costs Teacher Resources

Find Production Costs lesson plans and worksheets
Showing 38 resources
+
3:01
Lesson Planet: Curated OER

Slope Application Involving Production Costs (Example)

For Students 8th - 11th Standards
Illuminate the importance of slope with a video that provides an example of a real-world context involving slope and rate of change. Viewers see how to apply the slope formula to determine the increase in cost per solar panel.
+
Lesson Planet: Curated OER

Free Enterprise--Product Cost

For Teachers 9th - 11th
Students apply basic math skills in computing a product cost.
+
1
In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Episode 7: Supply

For Students 8th - Higher Ed Standards
A shopper goes to the store for that one special item only to find out it is out of stock. The seventh lesson of a 21-part economic series investigates the concept of supply in the marketplace. Scholars research the supply curve using a...
+
1
In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Socio-Economic Goals of the Government

For Teachers 9th - 12th
Equity. Increased productivity. Price stability. Environmental protection. Decreased poverty. Governments establish socio-economic goals and then must design and fund programs to address these goals. Groups investigate various programs...
+
11:13
Lesson Planet: Curated OER

Economics of a Cupcake Factory

For Students 11th - Higher Ed
Sal is starting a cupcake factory and walks learners through the cost and profit calculations necessary to any new business. He uses simple numbers for the start-up costs, overhead, product price, and cost per cupcake. Sal writes out the...
+
5:15
Lesson Planet: Curated OER

Career Connections | Lean Manufacturing Manager

For Students 6th - 12th
The lean manufacturing manager's job is to keep production costs down by increasing the efficiency of the production processes. Viewers get the inside scoop as they watch a short video of a manager's typical day at Whirlpool Corporation.
+
Lesson Planet: Curated OER

Free Enterprise -- Product Cost

For Teachers 9th - 12th
Students are introduced to the concept of free enterprise. In groups, they discuss the price of various food items and decide on which item to produce. They calculate the cost of producing the item and share their results with the class.
+
9:47
Lesson Planet: Curated OER

Basic Economics Lesson 3 - Prices and Production

For Teachers 9th - 12th
Economics can be hard to explain and not very interesting for learners. This video does a good job of explaining economic theory with clear examples, but it doesn't captivate its viewers. Production, price, and economic options are...
+
Lesson Planet: Curated OER

Cost Effective Buying

For Teachers 6th - 12th
Students evaluate energy-related purchases. In this consumer awareness lesson, students visit an appliance store and rank the products' cost effectiveness by using a mathematical formula.
+
Lesson Planet: Curated OER

Fish Farm: an open ended, student centered laboratory activity

For Teachers 9th - 10th
Students are contacted by a fictitious company which raises tropical fish to do basic research for them so that they might keep their production costs down. They need to know the optimum salinity in which to hatch the brine shrimp that...
+
Lesson Planet: Curated OER

Money and Math

For Teachers 4th
Not only will your young Spanish speakers develop shopping/ money vocabulary, they'll practice basic math as well! This plan will take no longer than 10-15 minutes and just has learners look at different products and do simple math. If...
+
Lesson Planet: Curated OER

Teaching Marketing Through Auctioning

For Teachers 7th - 11th
Young scholars explore the marketing concepts of product, price, promotion and place through the auction activity.
+
Lesson Planet: Curated OER

Economics Standard Based Unit

For Teachers 3rd - 5th
Students complete a variety activities designed to get them thinking of the necessary entrepreneurial skills to run a business. They conduct surveys, market a product for a bake sale, consider profit, production cost and necessary...
+
Lesson Planet: Curated OER

The Four P's of Marketing

For Teachers 11th - 12th
Learners explore how product, price, place and promotion play key roles in the marketing mix.
+
1
In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Episode 19: Costs of Production and the Shutdown Decision

For Students 8th - Higher Ed Standards
The 19th podcast of a 21-part series on economics focuses on the costs of production when running a business. Historians analyze the difference between fixed, explicit, and implicit costs. They use mathematical equations to find total...
+
Lesson Planet: Curated OER

No Stars in Their Eyes

For Teachers 7th - 12th
Students take a closer look at the British film industry. In this current events lesson, students listen to a lecture and visit selected websites to study the history of the British film industry. Students also discuss film locations and...
+
Lesson Planet: Curated OER

Production and Costs

For Teachers 9th - 12th
Students discuss the concept of productivity and participate in an activity in which they test their own productivity in making Origami cups. Teams determine how to improve productivity and then discuss factors that influence...
+
Lesson Planet: Curated OER

Reversals with Multiplication and Division

For Teachers 4th - 6th
In this mathematics worksheet, young scholars read the table that shows the answer to the cost per kilogram when 3.678 kg of a product costs $14.89 rounded to the nearest cent. They complete the table and round where necessary for each...
+
Lesson Planet: Curated OER

Gross Domestic Product in the Real World

For Teachers 9th - 12th
Students gain knowledge of Gross Domestic Products and how they are used as an economic indicator. They bring articles that mention GDP and decide how it is used in articles. Students present orally their findings to the class.
+
Lesson Planet: Curated OER

Ready, Set, Save on Solar Energy Technology!

For Teachers 9th - 12th Standards
Does your class have a bright future in the solar energy industry? Science scholars take an in-depth look at what's new in solar technology. After completing research into the solar industry, participants create and market a product in...
+
Lesson Planet: Curated OER

Chapter 27: The Demand for Resources

For Teachers 10th - 12th
A good resource to a lecture on resource demand and marginal productivity, this economics presentation is easy to understand, even for beginners. A list of key terms at the end of the slideshow summarizes the lesson plan, and can serve...
+
Lesson Planet: Curated OER

Progressive Era Lesson Plan

For Students 8th - 12th Standards
The women working for equal rights in the early 20th century weren't a part of one large group; rather, they were members of dozens of small groups focused on social reform. Explore the ways groups in the Progressive Era like National...
+
1
In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

The Green Zine

For Teachers 6th - 8th
It's time for your class to advertise what they've learned! The culminating lesson in the 24-part series asks scholars to use their newfound chemistry knowledge to create advertisements. Their magazine advertisements describe the health...
+
Lesson Planet: Curated OER

Toward a Sustainable Agriculture

For Teachers 9th - 12th
Read about sustainable agriculture and complete related Internet activities. After reading background information about the economics of sustainable agriculture and the problems with the industrial food system, your students click on...

Other popular searches

Browse by Subject


Production Costs