Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

413 reviewed resources for comparing prices

Videos (Over 2 Million Educational Videos Available)
Volcano Video
4:37
Volcano
Thomas Jefferson - Author of The Declaration of Indepence & 3rd U.S. President | Mini Bio | BIO Video
4:18
Thomas Jefferson - Author of The...
How to paint a watercolor and ink flower bouquet | Watercolor Flower Painting Video
6:54
How to paint a watercolor and ink flower...
Other Resource Types (413)
35 Items in Collection
Lesson Planet

Crash Course: Economics

For Students 9th - 12th Standards
Nudge Theory, Game Theory, and Oligopoly? A 35-part video Crash Course goes beyond supply and demand and provides young economists with everything they need to know about economics. Based on the 2015 AP Economics guidelines, the...
10 Items in Collection
Lesson Planet

Practical Money Skills: Lessons for Special Needs Students

For Students 6th - 12th
Help special needs learners develop the money management skills they need to prepare for living on their own. The collection of 10 lessons cover budgeting, shopping, banking, saving and investing, understanding credit, and much more....
Lesson Planet

CORE Math Performance Assessment Modules: Grade 7

For Students 7th Standards
Investigators plot the growth of animals from the fictional planet of Rhomaar over a period of time, then compare them to two other species. Another assessment challenges seventh graders to use their knowledge of positive and negative...
Lesson Planet

Bargain Hunting: Comparing Prices Problem Solving

For Students 4th - 5th
in this price comparison activity, students solve 8 problems in which two prices are compared. Students circle the best price per item. Example: two hot dogs for $3 or three hot dogs for $5.
Lesson Planet

Problem-Solving Application: Comparing Prices

For Students 4th - 5th
In this problem solving worksheet, students solve 3 problems pertaining to comparing prices in a museum gift shop. Students find the most economical way to buy specified items..
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts: Reteach

For Students 1st - 2nd
In this comparing prices and amounts worksheet, students write the amount of money needed to purchase each item. Students then count the coins and circle yes or no if there is enough money to buy the item.
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts: Homework

For Students 2nd - 3rd
In this comparing prices activity, students count the coins to determine if they have enough money to buy the item. Students write the amount of money and then circle yes or no based on the cost of item.
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts: Problem Solving

For Students 2nd - 3rd
In this comparing prices worksheet, learners study the costs of the items and then determine if the cent amounts shown can buy different items.
Lesson Planet

Newspaper in the Classroom

For Teachers 1st - 12th
Newspapers aren't only for reading—they're for learning skills, too! A journalism unit provides three lessons each for primary, intermediate, and secondary grades. Lessons include objectives, materials, vocabulary, and procedure, and...
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts Practice 15.4

For Students 2nd - 3rd
In this consumer math worksheet, students count the coins in a set and write the total amount. Students determine if this is enough to buy the marked item and circle yes or no.
Lesson Planet

What Drives the Stock Prices?

For Teachers 9th - 12th
Students see that earnings drive stock prices. More importantly, students look for earnings growth from the continuing operations of a business.
Lesson Planet

Compare and Order Whole Numbers and Decimals

For Students 4th - 5th
Here is a comparing and ordering worksheet in which learners read and solve six problems in which decimal and whole numbers are ordered and compared.
Lesson Planet

Rising Prices

For Students 9th - 12th Standards
What will that cost in the future? The scenario provides pupils with a growth as a Consumer Price Index. Learners create functions for a given item to determine future prices and graph them. Class members then compare their functions to...
1 In 1 Collection
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions II

For Teachers 6th Standards
Which rate is greater and by how much? Pupils continue to compare rates to solve problems in the 20th portion of a 29-part series. Rates are presented in a variety of representations either using the same representation or different...
Lesson Planet

Supermarket Price Check - Enrichment 1.3

For Students 4th - 6th
Use this supermarket price check learning exercise to have learners find three brands of the specified three products and write the brand, quantity and prices. Pupils answer three essay questions about their findings.
Lesson Planet

Renting Cars, Stealing Money, and Linear Functions

For Students 8th - 10th Standards
When comparing pricing models, young mathematical consumers, create linear equations and analyzing them graphically and algebraically. They look at the meaning of slope and intercepts, as well as the intersection points of lines. 
Lesson Planet

How Much? challenge

For Students 2nd - 3rd
In this counting money worksheet, students count coins to show prices of objects, draw the coins, identify the amount that is less, and show the price with the fewer coins. Students solve three problems.
Lesson Planet

Which Is the Best?

For Students 5th - 6th
In this comparing prices worksheet, students analyze 3 posters with deals from different car rental companies. Students answer 6 questions in which decisions are made about the best deals after calculating prices.
Lesson Planet

Bright Ideas for Bringing up Smart Savers

For Teachers 9th - 12th
High schoolers explore the concept of saving money. In this saving money lesson plan, students read an article about saving money. High schoolers discuss ways to save money and what makes it difficult to save money. Students compare...
Lesson Planet

Money Wise

For Teachers 6th - 8th
Does money seem to slip through your middle schoolers' fingers? Encourage them to examine spending, saving, and budgeting habits with a unit on consumer skills and money management. Young spenders study the waste that occurs with school...
Lesson Planet

What's the Price?

For Teachers 4th
Fourth graders learn about price and comparative shopping. In this price and comparative shopping lesson, 4th graders read Amy Axelrod's, Pigs Go To Market: Fun with Math and Shopping. They use the book to investigate the meaning of...
Lesson Planet

The Math Behind Joining a Gym

For Students 4th - 8th
Trying to convince your mathematicians that math is useful in the real world? Look no further. This set of gym-related word problems has them comparing membership prices to determine which package Carlo should take. They explain their...
1 In 1 Collection
EngageNY

Random Sampling

For Teachers 7th Standards
Sample pennies to gain an understanding of their ages. The 16th installment of a 25-part series requires groups to collect samples from a jar of pennies. Pupils compare the distribution of their samples with the distribution of the...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Monitor Pricing

For Students 9th - 12th Standards
Out with the old and in with the new. Learners use a set of prices of computer monitors from 1994 to make a prediction. They then use one current price and what they know about the old prices to make a more recent prediction. Their...

Other popular searches